Vďaka Plánu obnovy výrazne zvýšime kapacity pre dlhodobú starostlivosť
Do výzvy na predkladanie projektových zámerov na rozšírenie kapacít komunitnej starostlivosti sa môžu zapojiť verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb, rovnako zriaďovatelia, či už ide o obce, mestá, neziskové organizácie, združenia, cirkev a pod. Môže ísť pritom o existujúce, ale aj nové subjekty.
Finančný balík z Plánu obnovy umožní navýšiť kapacity ambulantných a pobytových sociálnych zariadení komunitného zamerania, ktoré celoročne zabezpečujú starostlivosť o klientov. Vďaka tomu sa časť týchto klientov presunie z veľkokapacitných zariadení do menších, tzv. rodinného typu.
Nové kapacity môžu vznikať v úplne nových objektoch zariadení, ktoré reflektujú na potreby energetickej náročnosti a inovácií. Zároveň bude možná rekonštrukcia, rozširovanie či modernizácia existujúcich objektov. Cieľom účelnej renovácie budov je prispieť k pozitívnym environmentálnym zmenám významnou úsporou spotreby primárnej energie v rekonštruovaných zariadeniach priemerne vo výške 30%.
Nevyhnutným záväzkom zo strany prijímateľa je následne po ukončení realizácie projektu poskytovať sociálnu službu v takto podporenom zariadení aspoň po dobu 10 rokov.
„V priebehu najbližších rokov postupne zvýšime kapacity sociálnej starostlivosti v regiónoch o stovky nových miest, pričom pribudne viac ako 120 zariadení pre ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Chceme, aby boli komunitné a ambulantné sociálne služby čo najbližšie k občanom aj s ohľadom na fakt, že naše obyvateľstvo starne. Je nevyhnutné vytvoriť také podmienky a prostredie, ktoré znamenajú bezpečie pre odkázaných na starostlivosť a spolu s tým im prinesú aj každodennú radosť v podmienkach rodinného prostredia,“ doplnil Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.
Presné počty nových miest, ktoré vzniknú v zariadeniach, bude jasný po aktualizácii Plánu obnovy na prelome rokov 2022/2023. Vo všeobecnosti by malo ísť stovky nových miest v zariadeniach sociálnych služieb po celom Slovensku.
“Som hrdý na to, že Slovensko sa aj vďaka plánu obnovy výrazne posúva v kvalite poskytovania sociálnej starostlivosti, ktorá sa zameriava najmä na komfort klientov a kladie dôraz na potreby každého jednotlivca. Robíme to práve preto, lebo nám záleží na senioroch a všetkých ľuďoch, ktorí potrebujú sociálnu starostlivosť,“ uviedol predseda vlády Eduard Heger.
„ Som veľmi rád, že sa nám práve v mesiaci úcty k starším, v októbri, expresne rýchlo podarilo pripraviť výzvu na predkladanie projektových zámerov na rozšírenie kapacít a dostupnosti komunitnej starostlivosti. Ďakujem kolegom z ministerstva ako aj kolegom z úradu vlády za komplexnú a odbornú prípravu,“ dodal štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.
Za účelom zjednodušenia prípravy jednotlivých projektov pre žiadateľov a zabezpečenia splnenia požadovaných podmienok pre výstavbu budov už ministerstvo práce v spolupráci s Fakultou architektúry STU pripravilo konkrétne architektonické štúdie.
Tzv. katalóg architektonických štúdií prináša jednotlivé typy štúdií pre ambulantné služby, nízkokapacitné pobytové sociálne služby s kapacitou do 12 miest a sociálno-zdravotné zariadenia s kapacitou do 30 miest. Riešenia nových objektov komunitného typu v rodinnom prostredí musia zabezpečovať účelovosť, kvalitu a efektivitu sociálnych služieb. Samozrejmosťou sú všeobecné technické požiadavky aj pre osoby s nepriaznivým zdravotným stavom. Nechýbajú podmienky energetickej úspornosti a tepelnej ochrany zariadení.
Ministerstvo práce pripravuje pre všetkých záujemcov o výzvu informačný on-line seminár, kde odprezentuje podmienky pre potencionálnych žiadateľov a zodpovie ich otázky. Cieľom je, aby sa podmienky výzvy podarilo premeniť na úspešné projekty.
Všetky podrobnosti k Výzve na predkladanie projektových zámerov sú zverejnené na stránke MPSVR SR:
Nové finančné možnosti pre zmeny v oblasti poskytovania sociálnych služieb prináša Plán obnovy a odolnosti - konkrétne Komponent 13: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť. Spoločne s podporou budovania nových komunitných služieb ide o sériu reforiem a postupných krokov, ktoré sú orientované na samotného prijímateľa sociálnych služieb v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami SR. Patria k nim nový zákon o inšpekcii v sociálnych veciach, reforma posudkového systému, reforma financovania sociálnych služieb a reforma zákona o sociálnych službách.
VIAC: https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/plan-obnovy-odolnosti/