Podpora a ochrana detí je jednou z priorít rezortu práce
Ministerstvo práce pomáha aj profesionálnym náhradných rodinám
Ministerstvo práce rieši špecifík postavenia profesionálnych náhradných rodičov v novom návrhu zákona o profesionálnych náhradných rodičoch. Cieľ je okrem iného zvýšiť kvalitu života detí, ktoré sú umiestnené súdnym rozhodnutím do centra pre deti a rodinu. Vykonávanie pobytového opatrenia súdu v profesionálnej náhradnej rodine má prednosť pred jeho vykonávaním v samostatne usporiadanej skupine. Každé dieťa do šiestich rokov (ktoré je umiestnené na základe rozhodnutia súdu) musí byť najneskôr do štyroch týždňov od prijatia do centra zaradené do profesionálnej náhradnej rodiny. V prípade, ak nie je možné, aby sa o dieťa starali jeho rodičia, a následne, ak nie je možné, aby bola dieťaťu zabezpečená starostlivosť príbuzných resp. blízkych osôb (náhradná osobná starostlivosť) alebo iná forma náhradnej rodinnej starostlivosť a dieťa musí byť umiestnené v zariadení, je táto forma starostlivosti o dieťa spravidla najvhodnejšia. Ambíciou tohto návrhu je zvýšenie počtu profesionálnych náhradných rodičov a tým umožniť deťom vyrastať v prostredí čo najviac pripomínajúcom rodinné prostredie. Návrh zákona o profesionálnych náhradných rodičoch je aktuálne predložený v Národnej rade SR.
Niektoré príspevky sa zdvojnásobili, dva ďalšie pribudli
Od 1. júla tohto roka nadobúda účinnosť novela zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Hlavným cieľom tejto novely zákona je podporiť náhradných rodičov a zvýšiť ich záujem o súrodenecké skupiny a deti s ťažkým zdravotným postihnutím. Zvýšenie opakovaného príspevku náhradnému rodičovi za starostlivosť o súrodeneckú skupinu bude odstupňované podľa počtu súrodencov, ktorých má náhradný rodič v starostlivosti a bude poskytované už aj pri starostlivosti o dvoch súrodencov. Súčasne sa osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi starajúcemu sa o dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím zvýši až dvojnásobne.
Novelou zákona sa zaviedli aj dva nové príspevky, a to príspevok dieťaťu na úhradu zvýšených výdavkov a príspevok na vzdelávanie náhradného rodiča. Príspevok dieťaťu na úhradu zvýšených výdavkov bude poskytovaný v maximálnej ročnej sume 500 eur a bude možné ho použiť na úhradu zvýšených výdavkov v súvislosti napr. so športovou alebo umeleckou činnosťou dieťaťa. Príspevok na vzdelávanie náhradného rodiča bude v maximálnej sume 100 eur ročne a bude slúžiť na úhradu vzdelávania náhradného rodiča v súvislosti so starostlivosťou o dieťa. Cieľom týchto novým príspevkov je podporiť náhradné rodiny, či už v prípade, že zverené dieťa je talentované alebo v zabezpečovaní, čo najkvalitnejšej starostlivosti aj formou vzdelávania náhradných rodičov. Touto novelou zákona sa súčasne upravoval aj zákon o náhradnom výživnom, v ktorom sa sprístupnilo náhradné výživné pre siroty (deti, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo ich sirotský dôchodok je nižší ako toto náhradné výživné) aj pre deti, ktoré sú umiestnené v centrách pre deti a rodiny. Sprístupnením tohto náhradného výživného pre siroty sa vytvoril priestor pre tvorbu úspor pre tieto deti, ktoré dostanú k dispozícii pri odchode z centra pre deti a rodiny.
V spolupráci s UNICEF sa zameriavame na inklúziu detí so zdravotným znevýhodnením
V minulom roku Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR úspešne uchádzalo o podporu Európskej komisie (prostredníctvom Nástroja technickej podpory návrhom projektu „Implementácia Európskej záruky pre deti/Inklúzia detí so zdravotným znevýhodnením v kontexte deinštitucionalizácie náhradnej starostlivosti“. Cieľmi uvedeného projektu je aj vytvorenie štandardov cielených na inklúziu detí so zdravotným znevýhodnením v náhradnej starostlivosti. Odborným riešiteľom projektu bude UNICEF pre Európu a Strednú Áziu a predpokladaná dĺžka projektu sú dva roky. V súčasnosti prebiehajú činnosti súvisiace so začiatkom implementácie projektu.
Chránime aj deti prichádzajúce z Ukrajiny
Aktuálne v súvislosti s konfliktom na Ukrajine venuje rezort práce veľkú pozornosť ochrane detí, ktoré sú na území Slovenska, a to bez ohľadu na to či sú v sprievode blízkej dospelej osoby alebo bez sprievodu. Úlohou orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately je posúdiť mieru ohrozenia dieťaťa /rizík a podľa toho následne voliť nástroje a opatrenia ďalšieho postupu. Deťom bez sprievodu zabezpečujeme starostlivosť v centrách pre deti a rodinu. U detí v sprievode príbuzných a blízkych osôb, poskytujeme sociálne poradenstvo osobám s ktorými na území SR sú vo vzťahu k zastupovaniu detí pre orgánmi verenej moci, ako aj preverujeme podmienky, v ktorých sa tieto deti na území Slovenska nachádzajú.
Ministerstvo práce si uvedomuje dôležitosť podpory a ochrany všetkých detí, ktoré sa nachádzajú na našom území. Aj preto navrhlo vytvorenie Rady vlády SR pre rodinu a demografický vývoj. Návrh schválila vláda 26. mája 2022. Rada bude funkčný poradný orgán vlády, ktorý by pri tvorbe a realizácii rodinnej politiky bude spájať štátne orgány, samosprávu, akademické inštitúcie, stavovské a mimovládne organizácie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vníma podporu rodiny za kľúčovú, keďže rodinu považuje za hlavnú nositeľkou základných ľudských, kultúrnych, sociálnych, občianskych a duchovných hodnôt.