Podporíme sociálne podnikanie v našich regiónoch
Sociálna ekonomika pomáha najzraniteľnejším, aby sa mohli uplatniť na trhu práce. Sociálne podniky nielen vytvárajú pracovné miesta pre znevýhodnené a zraniteľné skupiny, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu pri riešení sociálnych, ekonomických a environmentálnych výziev, znižujú regionálne rozdiely, posilňujú lokálnu ekonomiku, čím zlepšujú kvalitu života ľudí.
„Práve dnešný deň je Svetový deň sociálneho podnikania a symbolicky spúšťame dopytovo-orientovanú výzvu Podpora rozvoja sociálnej ekonomiky. Jej cieľom je podporiť rozvoj sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania vo všetkých regiónoch SR. Sumou viac ako 8 miliónov eur podporíme samosprávy a nimi zriadené organizácie, pretože práve oni najlepšie poznajú situáciu vo svojom kraji a vedia, na čo sa majú zamerať. Ministerstvo práce spolu už v minulosti vytvorilo v siedmich krajských mestách regionálne centrá na podporu sociálnej ekonomiky, kde sme do dnešného dňa poskytli spolu 22 -tisíc konzultácií všetkým záujemcom o sociálne podnikanie,“ uviedol Marián Valentovič, štátny tajomník MPSVR SR.
„Sociálne podniky sú pre nás dôležité fabriky, preto sme sa spojili, aby sme mohli mobilizovať potenciál a príležitosti, ktoré sa v regiónoch ponúkajú. Spoločne chceme podporiť lokálnu produkciu, miestnu ekonomiku a prezentovať príklady dobrej praxe, ktoré sú najlepšou inšpiráciou pre ostatných. Chceme podporiť úspešných a motivovať šikovných. Preto v januári a februári budúceho roka spolu s rezortom práce pôjdeme do všetkých krajov, aby sme motivovali zriaďovanie sociálnych podnikov, pretože to prináša pozitívny signál v kvalite života ľudí aj kvalite verejných služieb v týchto regiónoch,“ doplnil Michal Kaliňák, štátny tajomník MIRRI SR.
Na Slovensku je v súčasnosti 567 registrovaných sociálnych podnikov. Väčšina z nich patrí medzi integračné sociálne podniky. Spoločne zamestnávajú spolu 8 086 zamestnancov , pričom najväčšiu skupinu tvoria zdravotne znevýhodnení zamestnanci.
Odvetvia, v ktorých sociálne podniky pôsobia : 23 % priemyselná výroba (napr. potravinárska výroba, výroba odevov, textilu, kovovýroba), 20 % administratívne a podporné služby (napr. kancelárske služby, upratovanie, starostlivosť o domácnosti a záhrady), 14 % stavebníctvo a 11 % veľkoobchod a maloobchod. Ďalšie sektory: gastronómia, poľnohospodárstvo, odpadové hospodárstvo, opravy a repasovania počítačov, účtovnícke služby.