Hlavné menu

Ústava Medzinárodnej organizácie práce

Ústava Medzinárodnej organizácie práce je súčasťou Mierovej zmluvy medzi mocnosťami spojenými a združenými a Nemeckom a Protokol podpísané vo Versailles 28. júna 1919 - XIII. časť (čl. 387 až čl. 427), porov. č. 217/1921 Zb. a n. v znení neskorších úprav - Versailleská zmluva - (ďalej len „Ústava Medzinárodnej organizácie práce" alebo „Versailleská zmluva"). Pôvodný text Ústavy Medzinárodnej organizácie práce sa prijal v roku 1919.

Ústava Medzinárodnej organizácie práce bola viackrát zmenená a doplnená. Po roku 1919 sa uskutočnili nasledovné zmeny Ústavy Medzinárodnej organizácie práce:

Zmena článku 393 Versailleskej zmluvy, ktorú prijala Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce na svojom 4. zasadnutí v Ženeve 2. novembra 1922. Zmena uvedeného článku Versaillskej zmluvy nadobudla platnosť 4. júna 1934 (č. 209/1934 Zb.).

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, ktorú prijala Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce na svojom 27. zasadnutí v Paríži 5. novembra 1945. Zmena Ústavy Medzinárodnej organizácie práce nadobudla platnosť 26. septembra 1946 (č. 98/1947 Zb.). Pôvodné znenie textu Ústavy Medzinárodnej organizácie ako sa už uviedlo bolo vyhlásené vo Versaillskej zmluve v jej XIII. časti (čl. 387 až čl. 427) - č. 217/1921 Zb. V listine o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce z 25. novembra 1945 sú však tieto články uvedené pod článkami 1 až 40.

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 29. zasadnutí v Montreale 9. októbra 1946. Bývalá Československá republika neratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, napriek tejto skutočnosti táto zmena Ústavy Medzinárodnej organizácie práce nadobudla platnosť 20. apríla 1948, pretože túto zmenu ratifikovalo alebo s ňou vyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce). Text zmeny nebol publikovaný v zbierke zákonov.

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 36. zasadnutí v Ženeve 25. júna 1953. Bývalá Československá republika neratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, napriek tejto skutočnosti táto zmena Ústavy Medzinárodnej organizácie práce nadobudla platnosť 20. mája 1954, pretože túto zmenu ratifikovalo alebo s ňou vyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce). Text zmeny nebol publikovaný v zbierke zákonov.

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie prijala na svojom 46. zasadnutí v Ženeve 22. júna 1962. Bývalá Československá socialistická republika ratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (7. mája 1963) a táto zmena Ústavy Medzinárodnej organizácie práce nadobudla platnosť 22. mája 1963 (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce). Text zmeny nebol publikovaný v zbierke zákonov.

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (č. 1), ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 48. zasadnutí v Ženeve 6. júla 1964. Bývalá Československá socialistická republika neratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce a ani táto zmena ústavy nenadobudla platnosť, pretože túto zmenu neratifikovalo alebo s ňou nevyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce).

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (č. 2), ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 48. zasadnutí v Ženeve 9. júla 1964. Bývalá Československá socialistická republika neratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce a ani táto zmena ústavy nenadobudla platnosť, pretože túto zmenu neratifikovalo alebo s ňou nevyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce).

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (č. 3), ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 48. zasadnutí v Ženeve 9. júla 1964. Bývalá Československá socialistická republika neratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce a ani táto zmena ústavy nenadobudla platnosť, pretože túto zmenu neratifikovalo alebo s ňou nevyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce).

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 57. zasadnutí v Ženeve 22. júna 1972. Bývalá Československá socialistická republika ratifikovala túto zmenu Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (15. júla 1975) a táto zmena Ústavy Medzinárodnej organizácie práce nadobudla platnosť 1. novembra 1974 (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce). Text zmeny nebol publikovaný v zbierke zákonov.

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce, ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 72. zasadnutí v Ženeve 24. júna 1986. Vláda bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky vyslovila súhlas s touto zmenou Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (25. apríla 1990). Táto zmena ústavy nenadobudla platnosť, pretože ju neratifikovalo alebo s ňou nevyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce).

Listina o zmene Ústavy Medzinárodnej organizácie práce ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 85. zasadnutí v Ženeve 19. júna 1997. Národná rada Slovenskej republiky svojím uznesením č. 1129 z 21. mája 1998 vyslovila súhlas s touto zmenou Ústavy Medzinárodnej organizácie práce. Táto zmena ústavy nenadobudla platnosť, pretože ju neratifikovalo alebo s ňou nevyslovilo súhlas požadované množstvo (počet) členov (členských štátov) Medzinárodnej organizácie práce (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce). V súlade s bodom D.2. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 239 z 24. marca 1998 sa táto zmena Ústavy Medzinárodnej organizácie práce uverejní v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, ak nadobudne platnosť a zároveň sa v uvedenej zbierke zákonov uverejní aj pôvodné, úplné a platné znenie Ústavy Medzinárodnej organizácie práce.

Zmeny Ústavy Medzinárodnej organizácie práce prijaté Generálnou konferenciou Medzinárodnej organizácie práce uvedené vyššie pod označenými bodmi 6, 7, 8, 10, 11 nenadobudli platnosť.

Prílohou (dodatkom) k Ústave Medzinárodnej organizácie práce je „Deklarácia o cieľoch a zámeroch Medzinárodnej organizácie práce", ktorú Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce prijala na svojom 26. zasadnutí vo Philadelphii 10. mája 1944.

Člen (členský štát) Medzinárodnej organizácie práce je viazaný zmenami v Ústave Medzinárodnej organizácie práce, ktoré prijala Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce a ktoré nadobudli platnosť, a to aj vtedy, keď tieto zmeny člen neratifikoval alebo ich neschválil, ale ostatní členovia (členské štáty) Medzinárodnej organizácie práce kvalifikovanou väčšinou (2/3 väčšinou) tieto prijaté zmeny v ústave ratifikovali, alebo vyjadrili súhlas s nimi (čl. 36 Ústavy Medzinárodnej organizácie práce).

Z uvedeného vyplýva, že Slovenská republika ako člen (členský štát) Medzinárodnej organizácie práce je viazaná zmenami v Ústave Medzinárodnej organizácie práce, ktoré nadobudli platnosť a sú uvedené vyššie pod označenými bodmi 3 a 4 a ktoré bývalá Československá republika neratifikovala, alebo nevyslovila svoj súhlas s nimi. Slovenská republika je na základe sukcesie jedným z dvoch nástupníckych štátov po bývalej Československej republike, po bývalej Československej socialistickej republike a po bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republike v súlade s čl. 153 Ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, v súlade tiež s ústavným zákonom z 25. novembra 1992 č. 542/1992 Zb. o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, ako aj v súlade s uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 85 z 3. decembra 1992, ktorým sa schválilo Vyhlásenie Národnej rady Slovenskej republiky o členstve Slovenskej republiky v Rade Európy a prevzatí záväzkov z medzinárodných zmlúv, a tiež v súlade s Viedenským dohovorom z 23. augusta 1978 o sukcesii štátov vo vzťahu k zmluvám (oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 33/2001 Z. z.), a je na základe uvedeného viazaná Versailleskou zmluvou. Versailleská zmluva je medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy a označujeme ju ako medzinárodnopolitickú zmluvu (čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.

Úplné znenie Ústavy Medzinárodnej organizácie práce (.PDF)

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk