Stratégie Európskej únie
V roku 2010 Európska rada prijala stratégiu Európa 2020 s cieľom zvýšiť rastový potenciál Európskej únie a zabezpečiť vysokú úroveň zamestnanosti, produktivity a sociálnej súdržnosti. Základom stratégie sú tri vzájomne sa dopĺňajúce priority: inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast. V stratégii je stanovených päť hlavných cieľov EÚ do roku 2020 (o. i. dosiahnuť 75 % mieru zamestnanosti obyvateľov vo veku 20-64 rokov a o 20 miliónov menej ľudí ohrozených chudobou). Tie sa následne premietli do národných cieľov jednotlivých členských štátov tak, aby odrážali ich rozdielne východiskové pozície a rozmanitosť v rámci EÚ.
Národné ciele pre Slovenskú republiku za oblasť zamestnanosti a sociálnej inklúzie boli:
- zvýšiť mieru zamestnanosti žien a mužov vo veku 20 - 64 rokov na 72 % a znížiť mieru dlhodobej nezamestnanosti na 3 %,
- znížiť podiel osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením na 17,2 %.
V roku 2017 na samite v Göteborgu Európsky parlament, Rada a Európska komisia vyhlásili Európsky pilier sociálnych práv (EPSP), ktorého hlavným cieľom je zaviesť nové a účinnejšie práva pre občanov Európy . Pilier stanovuje 20 kľúčových zásad nevyhnutných pre spravodlivé a dobre fungujúce trhy práce a systémy sociálneho zabezpečenia, ktoré sú rozdelené do troch kategórií:
- rovnosť príležitostí a prístup na trh práce,
- spravodlivé pracovné podmienky,
- sociálna ochrana a začleňovanie.
Vykonávanie Európskeho piliera sociálnych práv je spoločným politickým záväzkom a zodpovednosťou a mal by sa vykonávať tak na úrovni EÚ, ako aj na úrovni jednotlivých členských štátov s ohľadom na ich rozdielnu sociálno-ekonomickú situáciu a zavedené vnútroštátne systémy.
Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv , ktorý zverejnila Európska komisia v marci 2021, premieňa kľúčové zásady Európskeho piliera sociálnych práv na konkrétne kroky v troch kľúčových oblastiach: zvyšovanie počtu a kvality pracovných miest, zručnosti a rovnosť, sociálna ochrana a začleňovanie. V súlade s cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja navrhuje tiež hlavné ciele EÚ do roku 2030 :
- najmenej 78 % obyvateľstva vo veku 20 až 64 rokov by malo byť zamestnaných,
- každoročne by sa na odbornej príprave malo zúčastniť aspoň 60 % všetkých dospelých osôb,
- počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením by sa mal znížiť aspoň o 15 miliónov.
Jedným zo základných rámcov pre navrhovanie, vykonávanie a monitorovanie vnútroštátnych politík v kontexte celkovej stratégie EÚ tvoria integrované usmernenia . Predkladajú sa každoročne ako dva samostatné, avšak vnútorne prepojené, právne nástroje: odporúčanie Rady o hlavných smeroch hospodárskych politík členských štátov a Únie a rozhodnutie Rady o usmerneniach pre politiky zamestnanosti členských štátov .
Implementácia európskej stratégie zamestnanosti v Slovenskej republike
Kľúčovú úlohu v rámci implementácie európskej stratégie zamestnanosti zohráva národný program reforiem , ktorý obsahuje prehľad plánovaných štrukturálnych reforiem na podporu rastu a zamestnanosti. Na základe hĺbkovej analýzy hospodárskej situácie v jednotlivých členských štátoch a zhodnotenia plánovaných reforiem Rada každoročne v júli prijíma odporúčania (Country Specific Recommendations – CSR), ktoré by mal každý členský štát aplikovať do národných politík počas nasledujúcich 12 až 18 mesiacov.
Vzhľadom na súčasnú situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu je hlavným referenčným dokumentom o reformných iniciatívach daného členského štátu plán na podporu obnovy a odolnosti . Spolu s národným programom reforiem tvorí jeden ucelený dokument. Pre členské štáty, ktoré v roku 2021 predložili dostatočne komplexný plán na podporu obnovy a odolnosti, Európska komisia navrhne iba špecifické odporúčania týkajúce sa rozpočtovej situácie členských štátov. Vzhľadom na to, že špecifické odporúčania Rady na rok 2020 sa zameriavajú najmä na riešenie sociálno-ekonomických dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19 zostávajú naďalej platné aj špecifické odporúčania na rok 2019, ktoré zahŕňajú reformy nevyhnutné na riešenie strednodobých až dlhodobých štrukturálnych výziev. Ich implementácia bude monitorovaná v rámci európskeho semestra .
- Národný program reforiem Slovenskej republiky
- Odporúčanie Rady, ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2020
- Odporúčanie Rady, ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2019
Ostatné stratégie a opatrenia EÚ vychádzajúce z Európskeho piliera sociálnych práv
- Únia rovnosti: stratégia pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025 (zásada 2 EPSP)
- Európsky program v oblasti zručností pre udržateľnú konkurencieschopnosť, sociálnu spravodlivosť a odolnosť (zásada 1 EPSP)
- Podpora zamestnanosti mladých ľudí: most k pracovným miestam pre ďalšiu generáciu (zásada 4 EPSP)
- Únia rovnosti: akčný plán EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025 (zásada 3 EPSP)
- Akčný plán digitálneho vzdelávania 2021 – 2027 (zásada 1 EPSP)
- Oznámenie Komisie o vytvorení európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025 (zásada 1 EPSP)
- Únia rovnosti: strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov (zásada 3 EPSP)
- Návrh smernice o primeraných minimálnych mzdách v Európskej únii (zásada 6 EPSP)
- Odporúčanie Rady z 30. októbra 2020 o moste k pracovným miestam - posilnení záruky pre mladých ľudí, a ktorým sa nahrádza odporúčanie Rady z 22. apríla 2013 o zavedení záruky pre mladých ľudí (zásada 4 EPSP)
- Únia rovnosti: stratégia pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020 – 2025 (zásada 3 EPSP)
- Akčný plán pre integráciu a začlenenie 2021 – 2027
- Odporúčanie Rady z 24. novembra 2020 týkajúce sa odborného vzdelávania a prípravy (OVP) pre udržateľnú konkurencieschopnosť, sociálnu spravodlivosť a odolnosť (zásada 3 EPSP)
- Zelená kniha o starnutí: Podpora medzigeneračnej solidarity a zodpovednosti
- Európsky plán na boj proti rakovine (zásada 16 EPSP)
- Únia rovnosti: Stratégia v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 (zásada 17 EPSP)
- Návrh smernice, ktorou sa posilňuje uplatňovanie zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty prostredníctvom transparentnosti odmeňovania a mechanizmov presadzovania (zásada 2 EPSP)
- Odporúčanie Komisie zo 4. marca 2021 týkajúce sa účinnej aktívnej podpory zamestnanosti po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 (EASE) (zásada 4 EPSP)
- Odporúčanie Rady o rovnosti, začleňovaní a účasti Rómov (zásada 3 EPSP)
- Stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa (zásada 11 EPSP)
- Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie 2021 – 2027 (zásada 10 EPSP)