Vláda podpísala so sociálnymi partnermi kolektívne zmluvy
Bratislava 19. decembra (TASR) – Podľa šéfa rezortu práce Jána Richtera (Smer-SD) nemohli byť viaceré požiadavky zo strany zástupcov zamestnancov uplatnené kvôli snahe vlády udržať deficit verejných financií na budúci rok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
"Viaceré oprávnené nároky, ktoré za zamestnancov odborári požadovali, nemohli byť zahrnuté do vyššej kolektívnej zmluvy," povedal Richter pred podpisom zmlúv na pôde Úradu vlády SR.
Na podpise sa nezúčastnili predstavitelia školských odborov, ktorí žiadali zvýšenie miezd na budúci rok o 10 % a zvýšenie investícií do školstva. Ako povedal Richter, vláda síce vníma ich požiadavky, no v žiadnom prípade nesúhlasí s vyjednávacím postupom, ktorý zvolili. Zároveň dodal, že zmluvy prišli podpísať aj predstavitelia odborových zväzov z rezortov, kde sú mzdy ešte nižšie. "Bez ohľadu na to, že predstaviteľ odborov školstva nepodpísal túto kolektívnu zmluvu, všetky benefity, ktoré sú obsahom jednej aj druhej vyššej kolektívnej zmluvy, platia aj pre zamestnancov v rámci rezortu školstva," vysvetlil Richter.
V rámci týchto kolektívnych zmlúv sa dohodlo viacero nových benefitov pre štátnych a verejných zamestnancov. Zabezpečila sa kratšia pracovná doba nad rozsah Zákonníka práce, dlhšia výmera dovolenky o jeden týždeň, príspevok na odchodné vyšší o jeden mesiac oproti Zákonníku práce či príspevok na dôchodkové sporenie a tvorbu sociálneho fondu. V prípade, že počas 1. polroka 2013 bude na Slovensku priaznivý ekonomický vývoj, vláda podľa Richtera bude ochotná hovoriť aj o navýšení tarifných miezd.
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že v máji 2013 bude diskusia o valorizácii platov štátnych a verejných zamestnancov úspešná. Ako dodal, verí tomu, že zástupcovia vyšších územných celkoch a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) urobia maximum pre to, aby sa nízke platy zvýšili. "Aby sme sa spoločne mohli potešiť aj z toho, že životná úroveň občanom Slovenskej republiky rastie a neprepadajú sa do pásma chudoby," dodal Szalay.