V pomoci rodinám nepoľavujeme
Aby opustené deti nekončili v cudzom prostredí, posilní štát financovanie starostlivosti u príbuzných. Zvýši aj dostupnosť poradenstva ohrozeným a rizikovým rodinám s deťmi, čo pomôže predísť ich rozpadu. Výraznejšia pomoc pôjde aj rodičom, ktorí sa celodenne starajú o svoje zdravotne postihnuté deti. „Už od budúceho roka chceme zvýšiť príspevok na opatrovanie. U rodičov, ktorí sa celý život starajú o svoje choré deti, plánujeme neskôr riešiť aj ich dôchodkové zabezpečenie tak, aby im ho štát platil aj po 18. roku opatrovaného. Nikto nemôže dať lepšiu starostlivosť a lásku dieťaťu ako jeho rodičia," približuje plány minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny.
Za kľúčovú naďalej považuje ministerstvo aj pomoc rodičom s malými deťmi, ktorí zvažujú skorší návrat do práce. Práve preto vracia do slovenskej legislatívy definíciu zariadení pre deti do troch rokov. „V súčasnosti nemáme v žiadnom zákone ukotvené fungovanie sociálnych služieb pre deti mladšie ako tri roky. Máme záujem dostať tzv. jasle opäť do legislatívy, a to aj preto, aby sme na ich budovanie mohli využiť eurofondy," zdôrazňuje minister Richter. Rezort práce zároveň pripravuje aj pokračovanie projektu Rodina a práca. Vďaka nemu vytvorili zamestnávatelia pre rodičov stovky flexibilných pracovných miest, aby mohli tráviť viac času s rodinou. Vzniklo aj 35 detských firemných kútikov.
Viacero významných opatrení v prospech rodín zrealizovalo ministerstvo práce aj v uplynulom období. Od januára tohto roku sa zvýšila materská dávka, ktorá už predstavuje viac ako 90 % predchádzajúceho príjmu v čistom. Rodičom, ktorí plánujú skorší návrat do práce, pomôže vyšší príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten stúpol z 230 na 280 eur. Každá takáto pomoc však musí ísť ruka v ruke s podporou zamestnanosti. Aj s prispením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa na Slovensku darí znižovať nezamestnanosť a zvyšovať rodinné rozpočty. „Robíme všetko preto, aby rástla spokojnosť slovenských rodín a rodilo sa z roka na rok viac detí. Či už je to rast minimálnej mzdy, podpora tvorby nových pracovných miest alebo výraznejšia finančná pomoc rodinám," dodáva minister Richter.
Medzinárodný deň rodiny vyhlásila Organizácia spojených národov v roku 1993. Odvtedy si 15. mája svet každoročne pripomína význam rodiny ako základnej bunky spoločnosti.