Práca ľuďom nesmie škodiť
Zvýšená konkurencia, vysoké požiadavky na výkonnosť či zvyšujúci sa počet hodín na pracovisku vytvárajú pre zamestnancov čoraz stresujúcejšie prostredie. Podľa štatistík je po bolestiach chrbta stres druhým najčastejším zdravotným problémom. V členských štátoch Európskej únie ním trpí 28 % pracovníkov a ich počet neustále rastie. Aj preto je nevyhnutné využívať všetky existujúce nástroje na ochranu a zabezpečenie dôstojných pracovných podmienok. „Je potrebné ochraňovať zamestnancov pred zdravotnými rizikami pri práci, či už dôslednejšou prevenciou alebo intenzívnou dozornou a poradenskou činnosť u zamestnávateľov. Vláda bude preto presadzovať preventívne aktivity inšpekčných orgánov, sociálnych partnerov a zamestnávateľov v tejto oblasti,“ zdôrazňuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
V minulom roku evidovali orgány inšpekcie práce a štátnej banskej správy 9 258 registrovaných pracovných úrazov, z nich bolo 58 s následkom smrti a 165 s ťažkou ujmou na zdraví. „Takéto čísla nemôžu nikoho tešiť. Je to výzva nielen pre vládu, ale najmä pre zamestnávateľov, aby na svojich pracoviskách intenzívne uplatňovali prevenciu a zvýšili ich bezpečnosť. Zamestnanci musia mať vytvorené vhodné podmienky, pretože platí, že spokojný zamestnanec je výkonnejší zamestnanec,“ hovorí minister Richter.
Iniciátorom Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je Medzinárodná organizácia práce. Tento deň, 28. apríl, je zároveň Medzinárodným spomienkovým dňom na zamestnancov, ktorí zomreli v dôsledku úrazu na pracovisku alebo dôsledkom choroby z povolania. Pri tejto príležitosti Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR opäť pripravuje pietne spomienkové zhromaždenie za účasti zástupcov rezortov, inšpekčných a dozorných orgánov a sociálnych partnerov. Uskutoční sa 5. mája 2016 v Bratislave.