Odborníci hovorili o samovraždách mladých
Riaditeľ Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch (MPSVR SR) Karel Molin sa zúčastnil na tlačovej konferencii pod názvom „Až 38 % mladých ľudí ostáva s myšlienkou na samovraždu osamote“, ktorú usporiadala Fakulta psychológie Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v spolupráci s internetovou poradňou pre mladých IPčko.sk. Predstavili na nej aj výsledky on-line výskumu k problematike samovrážd, ktorý realizovali v jarných mesiacoch na vzorke 615 stredoškolákov.
Riaditeľ Molin zdôraznil najmä potrebu zvyšovania informovanosti detí a mládeže pri hľadaní pomoci v ťažkých životných situáciách. Upozornil na pripravovanú kampaň, ktorá bude spustená v druhej polovici tohto roka. „Jej cieľom bude poskytnúť informácie v zrozumiteľnej forme pre všetky deti, s využitím on-line nástrojov, ktoré sú v súčasnosti široko prezentované. Kampaň bude zameraná na všetky formy násilia. Osobitná pozornosť bude venovaná problematike sexuálneho zneužívania, a to aj v súvislosti s ratifikáciou Dohovoru Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním,“ dodal K. Molin. Práve sexuálne násilie má mimoriadne negatívny vplyv na psychiku dieťaťa a prináša so sebou množstvo závažných následkov.
V súčasnosti pri ochrane práv detí majú nezastupiteľnú úlohu médiá. Karel Molin apeloval na potrebu ochrany súkromia dieťaťa a jeho rodiny, ktoré garantuje aj Dohovor o právach dieťaťa. V poslednom čase sa totiž opakujú prípady, kedy média nevhodným informovaním o osudoch konkrétnych detí, a to aj s použitím citlivých informácií, zvukových a obrazových záznamov, prispievajú k ďalšej traumatizácii dieťaťa. Tá prináša ďalšie negatívne následky, ktoré v budúcnosti môžu viesť až k pokusu o samovraždu. Alarmujúce v tejto súvislosti je aj to, že podľa predpokladov svetových odborníkov bude depresia v roku 2020 najčastejšia zdravotná diagnóza. Tá často môže viesť až k pokusu o samovraždu.