Obchody sa zatvorili, rodiny boli spolu
Zákaz nariadiť prácu zamestnancovi, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác v maloobchode, sa od prvého júla rozšíril na všetky štátne sviatky. Slovensko sa tak pridalo k viacerým európskym krajinám, kde počas sviatkov nenakúpime. ,,S potešením som prijal takúto iniciatívu poslancov, pretože väčšina zamestnancov maloobchodov sú ženy a najmä pre tie je veľmi dôležité, aby časť sviatkov prežili s rodinou. Som rád, že najmä zamestnávatelia prijali túto zmenu s porozumením, dokonca vyvracajú tvrdenia a strašenia niektorých opozičných poslancov či rôznych analytikov, že zatvorenie obchodov počas sviatkov negatívne ovplyvní ekonomiku," hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
Ministerstvo práce v súvislosti so zmenou legislatívy zaznamenalo aj obavy niektorých prevádzkovateľov menších predajní, stánkov a pohostinstiev, ktorí nevedeli, či sa zákaz vzťahuje aj na nich. Je preto dôležité zdôrazniť, že zákaz sa netýka maloobchodného predaja na čerpacích staniciach, v lekárňach, na letiskách či v nemocniciach. Rovnako je povolený aj predaj cestovných lístkov a suvenírov. Za maloobchodný predaj sa nepovažuje ani poskytovanie stravovania, čiže reštaurácie a prevádzky s občerstvením na kúpaliskách môžu byť otvorené aj vo sviatok.
Rovnako môžu mať otvorené svoje obchody živnostníci, za podmienky, že v nich nebudú pracovať zamestnanci, ale oni sami. Zákonník práce totiž v prípade zákazu práce vo sviatok chráni zamestnanca, na prácu živnostníka sa nevzťahuje. „Pri tejto legislatíve nejde o žiadne nové opatrenie, ide iba o rozšírenie už existujúceho zákazu na ďalšie sviatky. Nevidím preto dôvod na obavy, keďže doteraz sme sa v praxi nestretli s problémami pri aplikácii tohto ustanovenia,“ uzatvára minister Richter. Dodáva, že informácia o tom, či predmetom podnikania je maloobchodný predaj, pohostinská činnosť, služba a pod., musí byť zapísaná v živnostenskom oprávnení.