Reforma posudkovej činnosti je schválená ústavnou väčšinou
Posudzovanie budú po novom zabezpečovať výlučne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na základe jednotnej metodiky, pričom pripravia jednotný, t.j. integrovaný zdravotno-sociálny posudok pre účely kompenzácií aj sociálnych služieb. Ľuďom so zdravotným znevýhodneným sa tým uľahčí prístup ku kompenzačným príspevkom aj sociálnym službám.
Zákon zároveň ponecháva všetky doterajšie diagnózy, ktoré môžu viesť k ťažkému zdravotnému postihnutiu. Nikto, kto je odkázaný na kompenzačné pomôcky, o ne nepríde.
„Dosiahli sme ďalší významný míľnik v starostlivosti o odkázaných ľudí. Chcem sa poďakovať svojim kolegom a tiež poslancom, ktorí hlasovali za všetky zákony z dielne ministerstva práce, ktoré ústavnou podporou v parlamente získali silnú legitimitu. Po tejto reforme sa dlho volalo. Pracovali na nej 15 mesiacov odborníci zo všetkých relevantných inštitúcií a občianskych združení a spoločne to prinieslo takýto pekný výsledok. To najdôležitejšie je, že po novom bude posudková činnosť pod jednou strechou. Úrady práce budú vydávať jednotný integrovaný posudok pre sociálne služby, aj pre kompenzačné pomôcky a tiež pre sociálnu ekonomiku. Najskôr bude posúdená sociálna situácia človeka vo vlastnej domácnosti, až následne posudkový lekár posúdi jeho zdravotný stav, resp. vplyv diagnózy na ťažké zdravotné postihnutie. Po novom však budeme posudzovať vplyv danej diagnózy na obmedzenie funkčnosti mentálnej či fyzickej. Výhodou spoločného posudku je, že sa klient dozvie, na aké kompenzačné príspevky a sociálne služby má nárok,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.
Reforma získala širokú odbornú podporu, pričom sa na jej príprave dlhodobo podieľalo viac ako 30 odborníkov z organizácií, ktorí zastupujú záujmy zdravotne znevýhodnených občanov. Zároveň je v súlade s medzinárodnou odbornou praxou.